Waldemar Żółcik: Pozostałości będą narzędziem walki konkurencyjnej!

 

 

Na konferencji „Zagrożenia w polskim sadownictwie i sposoby ich łagodzenia” o problemie pozostałości w owocach mówił Pan Waldemar Żółcik, prezes Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”.

Pan Żółcik podkreślał, że nasz kraj jest liderem w produkcji jabłek. Nasi konkurenci obawiają się, w jaki sposób zachwiejemy rynkiem. Jesteśmy postrzegani jako nieprzewidywalni zarówno pod względem jakości, jak i ilości towaru.  To czyni nas liderem nie do końca lubianym.

Pozostałości są elementem gry rynkowej. Nawet mały procent jabłek z przekroczeniami może zepsuć relacje handlowe na wiele lat. Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze jabłka badane są teraz również przez sieci, które stawiają przed nami coraz wyższe wymagania. Dostawcą będzie ten, kto dostarczy owoce z mniejszą liczbą pozostałości.

Jak mówił Pan Żółcik, trwają już prace mające na celu mobilizację polskich producentów. Normy prawne o wyrywkowych kontrolach i konieczności utylizacji owoców z przekroczeniami już są opracowywane.

Jak wystrzec się błędu? Przede wszystkim kupujmy preparaty pewne, z legalnych źródeł. Stosujmy je zgodnie z przeznaczeniem, we właściwym czasie i z zachowaniem karencji. Nie dajmy się zmylić. Ukraińskie preparaty nie są tańsze! Wręcz przeciwnie. Zastanówmy się chwilę nad tymi „okazjami”…

Komentarze  

0 #1 Andrzej 2018-03-27 20:55
Nie odkryję tu chyba niczego gdy stwierdzę że możliwości dokonywania tu szwindli są nie mniejsze niż przy próbkach mających wykrywać doping w sporcie... I jak się przed tym bronić ?
Cytować

Powiązane artykuły

X