Chociaż w ciągu ostatniego pół roku nie kończą się przypomnienia o zakazie stosowania nielegalnych środków ochrony roślin, jak widać wciąż nie wszyscy sadownicy wzięli je sobie do serca. W ciągu kilku ostatnich dni w Grójcu ujęto Ukraińca, który zajmował się dystrybucją nielegalnych środków (jest zainteresowanie, są środki?), w sandomierskim natomiast przyłapano na gorącym uczynku sadownika, który na terenie gospodarstwa przechowywał zakazane preparaty.

Kilka dni temu policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą grójeckiej komendy zatrzymali 39-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna wprowadzał do obrotu podrobione środki ochrony roślin jako produkty markowych firm oraz posiadał nielegalne papierosy i alkohol.

Grójeccy policjanci realizując materiały operacyjne podczas przeszukania w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych na jednej z posesji w Goszczynie, ujawnili środki ochrony roślin z podrobionymi znakami towarowymi, papierosy i alkohol bez polskich znaków akcyzy.

Zabezpieczono substancje płynne i granulaty, w butelkach z logo markowych firm oraz czyste opakowania, etykiety i hologramy. Policjanci zabezpieczyli około 70 litrów płynów i 25 kg granulatów. Ponadto zabezpieczono blisko 2000 sztuk papierosów i 15 litrów alkoholu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 2.

 

Natomiast 8 maja 2018 r. funkcjonariusze Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach wraz z inspektorami Powiatowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Sandomierzu przeprowadzili wspólną kontrolę w jednym z gospodarstw sadowniczych na terenie powiatu sandomierskiego.

Podejrzewano, że w gospodarstwie  stosowane są nielegalne środki ochrony roślin.

W wyniku  przeszukania znaleziono 5 butelek toksycznych substancji biobójczych w płynie oraz 24 kilogramy w formie stałej innych środków, które nie są dopuszczone do stosowania w Polsce.

Wstępne ustalenia wskazują, że zabezpieczony towar pochodzi z przemytu zza wschodniej granicy, a jego stosowanie może zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi i zwierząt  oraz spowodować zniszczenie roślin.

 

Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl