Opad czerwcowy w trakcie. Zdarza się, że kiedy odwiedzamy sady w grójecko-wareckim i białobrzeskim, właściciele są zaniepokojeni ilością jabłek na drzewie. Szczególnie na odmianach z rodziny Jonagoldów (na Gali, Golden Delicious, Szampionie nie ma kłopotów). Producenci narzekają, że biorąc pod uwagę obfite kwitnienie, spodziewali się większej ilości towaru. Szczególnie ci, którzy podjęli się przerzedzania chemicznego martwią się, że jabłek zostaje zbyt mało.

Opadanie zawiązków jest spowodowane przez kilka czynników. Może być to niedostateczna ilość nasion w owocach, wynikająca ze słabego zapylenia. Takie zawiązki mają ograniczoną zdolność przyciągania składników pokarmowych i przegrywają rywalizację z innymi zawiązkami i ciągle rosnącymi pędami. Intensywny wzrost , który obserwujemy teraz na niektórych kwaterach, stwarza dużą konkurencję dla owoców, szczególnie w przypadku konkurencji o wapń, ale także inne składniki.

Również przesuszenie daje drzewom sygnał o niedostatecznej ilości wody do wykarmienia wszystkich owoców – chociaż takie przypadki na starszych kwaterach są spotykane jeszcze sporadycznie. Lekkie przesuszenie jest tolerowane, ma również pozytywny skutek w przypadku hamowania dalszego wzrostu pędów. Przyczyną opadu może być również niedobór produktów fotosyntezy – szybka, gwałtowna wiosna ograniczyła drzewom możliwość poboru składników w wystarczającej ilości. Rośliny zużyły zimowe zmagazynowane zapasy i pozostały bez niezbędnej ilości makro i mikroelementów. Liście nie były w stanie wykarmić wszystkich zawiązków. Dodatkowo ciągły wzrost pędów zaostrzał konkurencję.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia