17 postępowań przygotowawczych, 20 śledztw i wyłudzenia na ponad 2 miliardy złotych – o grupowym problemie grup producenckich mówiono dziś w Agrobiznes TVP. Wobec 20 grup prowadzone jest już śledztwo.

Agrobiznes informuje, że toczą się postępowania w sprawie wyłudzeń unijnych dotacji przez grupy producentów owoców i warzyw. Chodzi o lata 2007 i 2015, kiedy to na pomoc w tworzeniu grup przeznaczono około 8 miliardów złotych. 

Komisja Europejska znaczną część wydatków zakwestionowała. Stwierdzono między innymi tworzenie sztucznych grup. W skrajnych przypadkach dochodzenie do założonych celów zaplanowano na 300 lat! Inwestycje, zakupy gruntów czy maszyn odbywały się między osobami bliskimi lub ze sobą powiązanymi. Do tej pory Polska zapłaciła miliard 200 milionów kary.

Minister Rolnictwa mówi, że relacje z Komisją Europejską uległy poprawie dzięki podjęciu działań naprawczych. Może następne sankcje, które czekają na zapłatę zostaną zmniejszone. – Ale niestety wstyd pozostał – dodaje.

Zarzuty przedstawiono w czterech śledztwach. Łącznie 60 osobom. Przedmiotem zarzutu jest kwota 400 milionów złotych.

Agrobiznes wyjaśnia, że państwowy holding spożywczy będzie przejmował majątki upadających grup producenckich, tak żeby majątek nie trafiał w ręce zagranicznej konkurencji. Prace zapowiedział jużMinister Rolnictwa.

Celem powstających grup miało być wspomagania rolników. Dlatego od przyszłego sezonu będą już służyć polskim rolnikom, jak miało być w założeniu. Minister postuluje o przyspieszenie wyjaśniania kolejnych nadużyć.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia