Agrobiznes poinformował dziś, że resort rolnictwa chce wprowadzić ceny referencyjne płodów rolnych. Firmy skupowe oraz przetwórcy wiedzieliby dzięki temu, jakie są rzeczywiste koszty produkcji, a każde zaniżenie cen skupu będzie można łatwo zaskarżyć.

Prace nad wprowadzeniem cen referencyjnych wymusza sytuacja na rynku – powtarzający się sezonowo spadek cen owoców miękkich i jabłek.

Obecny na Lubelszczyźnie Ministra Rolnictwa przyznał, że firmy przetwórcze oraz plantatorzy wciąż nie mogą porozumieć się co do zasad kontraktacji na ten rok. Stąd decyzja resortu o zaproponowaniu własnych rozwiązań.

– Oczywiście nie narzucone, bo w wolnym rynku nie da rady narzucić nikomu cen, ale to będą ceny odzwierciedlające również poziom kosztów w rolnictwie, jako ceny wzorcowe– powiedział Minister Ardanowski. Na ich podstawie każde proponowanie rolnikom cen niższych od tych sugerowanych, będzie mogło być przez rolników zaskarżone do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów , który sprawdzi czy nie dochodzi przypadkiem do wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Źródło: Agrobiznes TVP

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia