– Za nami dwa lata dobrych cen. Za odszypułkowane truskawki do mrożenia zakłady płaciły około 5 złotych, za te z szypułką, czyli na koncentrat ponad 3,00. Teraz przetwórcy są ostrożni z ujawnianiem stawek. Planowali ruszyć z poziomu 2,00 – 2,50 zł/kg, ale wygląda na to, że ceny trzeba będzie urealnić – zauważa Agrobiznes.

W reportażu zauważono, że wczesna wiosna narobiła apetytu, zapowiadał się dobry i szybki sezon na truskawki. Teraz wiadomo, że jest opóźnienie, a i szacunki zbiorów trzeba było mocno zredukować. W centrum kraju skup truskawek ma ruszyć około 10 czerwca, na północy najwcześniej za dwa tygodnie.

W zakładach przetwórczych później niż przed rokiem rozpoczął się skup rabarbaru. Cena niska, około 70 groszy za kilogram. Przed rokiem oferowano ponad złotówkę. Ale chętnych na rabarbar mało. Zakłady nastawiają się na skup truskawek.

W ubiegłym roku zbiory truskawek sięgnęły 196 tysięcy ton i były o 10 % większe niż w bardzo nieurodzajnym 2017, kiedy to kwietniowe przymrozki zniszczyły uprawy. W tym roku wyników z ubiegłego sezonu pewno nie uda się powtórzyć. Szara pleśń niszczy owoce…

 

 

Źródło: Agrobiznes TVP

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują