Fala upałów, która w ostatnich dniach mocno uderzyła w społeczność hiszpańskich sadowników, spowodowała straty w plantacjach owoców w Aragonii. Najbardziej dotkniętym terenem było okolice Bajo Cinca, gdzie słońce dosłownie spaliło całe gospodarstwa produkujące gruszki i jabłka.

Słońce było tak intensywne, a indeks UV tak wysoki, że skórka niemalże spłonęła, co uniemożliwi sprzedaż uszkodzonych w ten sposób owoców – opowiada pewien sadownik, Oscar Moret, który zauważył, że niektóre nektarynki uprawiane w regionie również zostały uszkodzone, ale w mniejszym stopniu.

Na szczęście brzoskwinie i morele, dominujące w Dolnym Cinca, nie zostały tak zniszczone. „Gruszki i jabłka są bardziej wrażliwe na słońce" Należy pamiętać, że w Aragonii jest około 3000 hektarów grusz i tyle samo jabłoni, podczas gdy jest około 13 500 brzoskwiń i około 7 000 nektaryn. Największa część produkcji regionu nie została zniszczona.

Obszar La Almunia, również bardzo intensywny region produkcji owoców, uchronił się przed spaleniem. „Najbardziej ucierpiała u nas wiśnia", powiedział rolnik Vicente López, szef działu ds. Stosunków pracy w UAGA. W tym rejonie spaliły się również gruszki, jabłka i śliwki, chociaż organizacja rolna nie była w stanie oszacować szkód.Tym, co martwi plantatorów owoców, jest to, że nadal nie wiedzą, czy ubezpieczenie pokryje te straty, czy nie. „Nie ma wątpliwości, że te, spalone owoce muszą zostać wyrzucone" - powiedział López.

źródło: www.elperiodicodearagon.com

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia