Kolejne obniżki cen jabłek przemysłowych. Jeszcze wczoraj większość skupów oferowała od 55 do 57 groszy za kilogram. Dziś doszło do kolejnych spadków cen na zakładach. Z tego względu niektóre skupy będą oferować od dziś jedynie 50 groszy.

Tymczasem dostawy jabłek nadal się nie zwiększają. Jak informują nas właściciele skupów, problematyczne bywa skupienie pełnego zestawu towaru. Przed punktami skupu nie ma kolejek, a baseny na zakładach są puste.

Na rynku pełno jest sprzecznych sygnałów. Postęp zbiorów przekonuje, że jabłek jest znacznie mniej niż w ubiegłych latach, z tego względu producenci oczekują znacznie wyższych cen.

Tymczasem, od kilku dni z różnych źródeł płyną informacje o tanim, chińskim koncentracie, który obniża ceny w Polsce, na Ukrainie i w Mołdawii. Według tych źródeł, jest on znacznie tańszy niż ten produkowany w Europie.

Zdaniem sadowników obecna sytuacja jest próbą rozegrania rynku przez przetwórców. Informacje można byłoby podsumować stwierdzeniem, że rynek zweryfikuje faktyczną sytuację na rynku koncentratu jabłkowego. Patrząc na sprawę w logiczny sposób, producenci powinni zaprzestać dostaw i poczekać na wzrost cen (zakłady muszą przecież pracować). Jednak jak zauważają nawet źródła, które mówią o tanim, chińskim koncentracie, zawsze znajdą się tacy, którzy zgodzą się na niskie ceny.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia