W ofertach kupna suchego przemysłu stawki powoli rosną – w bieżącym tygodniu przekroczyły 50 groszy za kilogram.

Burzliwy temat jabłek przemysłowych będzie do nas wracał co jakiś czas. W tym sezonie, mimo zawirowań, cena satysfakcjonowała wielu sadowników.  Pod koniec zbiorów, tuż przed świętami, zakłady zrobiły sadownikom niemiłą niespodziankę w postaci znacznych spadków. Po trzech tygodniach zamrożonych stawek, przeszedł czas na delikatne ożywienie.

Obecnie nieco wzrosły stawki za suchy przemysł. Oferty kupna pośredników wynoszą zazwyczaj  od 0,50 do 0,52 zł/kg. Na zakładach dostaniemy odpowiednio większe stawki. Jest to znacząca różnica w porównaniu z mokrym przemysłem skupowanym po 0,45 zł/kg. Zakłady są zainteresowane kupnem bardziej wydajnego surowca i to za niego, jak widać, są skłonne zapłacić więcej.

Warto zauważyć, że propozycje wyższych stawek przy większych dostawach związane są z pogarszającą się jakością jabłek w przechowalniach.

Niezwykle ciężko przewidzieć, jak będzie kształtować się cena w najbliższej przyszłości. Światowy rynek koncentratu jest zależny od bardzo wielu zmiennych. Na pewno nie pomogła sprawa skażonego koncentratu w USA, który przypłynął z Europy. Z drugiej strony, skoro cena nieznacznie wzrosła, to znaczy, że popyt jest, a produkcja przebiega płynnie.

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection