Pojawiają się pierwsze prognozy pogody na luty. Według nich w najbliższych tygodniach nie powinniśmy spodziewać się nadejścia zimy. Chociaż termometry mogą pokazywać poniżej zera, nie będą to wysokie spadki. Temperatury będą wyższe niż średnie wieloletnie.

Doświadczenia uczą nas co prawda, że pogodę trudno przewidzieć na kilka dni do przodu, jednak taki scenariusz rodzi pewien niepokój. – Pogoda długoterminowa na luty 2020. Ekstremalna anomalia. Zima nie nadejdzie – takie informacje pojawiły się w serwisie fanipogody.pl.

Jak wyjaśnia serwis, model CFS prognozuje, że odchylenie temperatury sięgnie nawet 4 stopnie powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej, co prawdopodobnie całkowicie przekreśli szanse na śnieżną i mroźną zimę w Polsce. Ocieplenie klimatu wpływa coraz bardziej na warunki pogodowe. Przewidywane są pewne opady śniegu i deszczu, jednak niewielkie. Wysokich mrozów też nie należy się spodziewać. (Źródło: fanipogody.pl)

Niestety, taki scenariusz będzie miał swoje konsekwencje dla drzew owocowych. Największe obawy budzi wystąpienie większych spadków temperatur w momencie, kiedy rośliny są rozhartowane. Trzeba mieć także na względzie, że ciepła zima to większa presja ze strony patogenów wywołujących choroby kory i drewna, a później także szkodników. Więcej w komunikacie Zbigniewa Marka:

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin