W ostatni weekend maja na południu i wschodzie kraju wystąpią intensywne opady deszczu, w województwach podkarpackim i małopolskim spadnie miejscami 50 mm. 

W nadchodzący weekend nastąpi załamanie pogody szczególnie odczuwane na wschodzie, częściowo w centrum i na południu kraju. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 5 mm do 50 mm. Niewykluczone burze w województwie lubelskim, na wschodnim Mazowszu i Podlasiu. Dodatkowo odczucie chłodu może potęgować w czasie opadów silny wiatr z północy.

W piątek zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane, tylko na południu i wschodzie duże z okresowymi opadami deszczu, a w Tatrach opady śniegu do 5 cm. Na Podkarpaciu mogą wystąpić burze z opadami deszczu do 20 mm i porywami wiatru do 60 km/h.

Niewykluczone, że zwłaszcza w woj. lubelskim i na wschodnim Mazowszu pojawią się burze w ciągu dnia. W nocy w zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami opady deszczu.

W ostatnią sobotę maja zachmurzenie duże na południowym wschodzie miejscami całkowite, tylko na północnym zachodzie kraju większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu i wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym, punktowo słabe burze, zwłaszcza w woj. lubelskim. W nocy na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana wysokość opadów do 10 mm do 20 mm, a na południowym wschodzie od 20 mm do 35 mm. Jedynie na krańcach zachodnich i północnych zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i bez opadów. Jeśli chodzi o intensywne opady deszczu, IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla województw: mazowieckiego, lubelskie, świętokrzyskiego , śląskiego , małopolskiego. W niedzielę intensywne opady deszczu spodziewane są na Podkarpaciu i Śląsku.

 – Prognozowana sytuacja meteorologiczna będzie miała duży wpływ na sytuację hydrologiczną na południu i wschodzie Polski. Zapowiadane na weekend opady przyczynią się do poprawy sytuacji związanej z suszą. Będzie to widoczne szczególnie w przypadku Lubelszczyzny, gdzie w chwili obecnej notowane są stacje ze stanem wody poniżej średniego niskiego stanu z wielolecia (SNW) i z przepływem mniejszym niż średni niski przepływ z wielolecia (SNQ). W Małopolsce i na Podkarpaciu prognozowane opady mogą przyczynić się do wystąpienia wezbrań i lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych, szczególnie na mniejszych ciekach i w zlewniach górskich. Rzeki na tych terenach zostały już zasilone przez niedawne intensywne opady. Ich stany wody znajdują się obecnie głównie w strefie stanów średnich. W weekend możliwe jest wydanie ostrzeżeń hydrologicznych (przekroczenie stanów ostrzegawczych) dla tych obszarów – informuje Michał Sikora-Le, hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection