Aktualne ceny truskawek [18.06.2020]

 

Sezon truskawkowy w pełni, owoców jest dużo, ale zmienna pogoda powoduje, że jakość tegorocznych owoców jest dużo gorsza, co skutkuje obniżeniem ceny, która w chwili obecnej, jeśli chodzi o rynki hurtowe jest niższa niż w 2019 roku, co martwi producentów.

Dziś truskawka w hurcie kosztuje 5,00 zł za kilogram, przed rokiem cena była wyższa o 1,50 zł.

Na targowisku w Nowym Przybojewie dziś rano łubianka truskawek kosztowała średnio 8,00 zł, po południu cena oscylowała w granicach 8,00-11,00 zł, po godzinie 18.00 spadła do 7,00-9,00 zł za łubiankę.

Z kolei na rynku hurtowym w Broniszach można było kupić łubiankę truskawek za 5,00-6,00 zł

Jak wygląda sytuacja na skupach?

Jeśli chodzi o cenę, jest wyższa w porównaniu z ostatnim tygodniem, ale właściwie skupów narzekają na jakość owoców, która ich zdaniem pozostawia wiele do życzenia:

"Jest tragedia, ostatnio się trochę poprawiło, ale dziś po deszczu będzie powtórka. Nie dość, że mało towaru, to jeszcze dużo zwrotów. Na przetwórni potrafią odpisać po 500-700 kg za złą jakość, lub zwrócić cały samochód towaru. Podobnie jest z truskawką w kisten, jak zobaczą zgniłe owoce nie przyjmują". 

Właściciel skupu zwracił także uwagę na inny problem - na brak towaru:

- W zeszłym roku o tej porze na jednym ze skupów miałem już około 30 ton, teraz mam 7 – mówi nasz rozmówca.

Jeśli chodzi o ceny, na dzień dzisiejszy jeden ze skupów na Mazowszu za truskawkę na eksport (30+) proponuje cenę 5,00 zł /kg.

Za truskawkę klasy pierwszej (owoce muszą być zdrowe, dojrzałe, czyste, bez piachu) z szypułką 3 zł/kg, bez szypułki 4 zł/kg.

Za truskawkę klasy II z szypułką w kisten (owoce zdrowe) 2,10 zł/kg,  bez szypułki 3,50 zł/kg.

Powiązane artykuły

A miało być tak pięknie...

Załamanie