Wyjątkowo niekorzystna pogoda w tym roku przyspieszyła zakończenie sezonu truskawkowego. Najpierw susza, później nagłe załamanie pogody – wysokie temperatury w połączeniu z ciągłymi opadami spowodowały szybkie gnicie owoców. I chociaż na początku prognozy co do zbiorów były optymistyczne, tegoroczny sezon był wyjątkowo trudny i nieudany dla plantatorów truskawek.

Przetwórcy w zasadzie od samego początku mieli problem z zakupem owoców dobrej jakości do mrożenia. Szacuje się, że z tego powodu skup truskawek spadnie o 30 % w stosunku do ubiegłego roku.

Pod koniec sezonu cena za truskawki przeznaczone do mrożenia, bez szypułki wynosi 3,70-4,00 zł/kg. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest średnio 0,20 gr niższa. Jeśli chodzi o owoce przeznaczone do tłoczenia cena to 2,60 zł/kg , tu odnotowujemy spadek o 10 gr.

Z jednej strony ceny na skupach były niskie, momentami spadały do 3 zł/kg za owoce bez szypułki i 1,5 zł/kg z szypułką, ale z drugiej jakość była zła. Na truskawkach bardzo szybko pojawiały się oznaki pleśni, co zablokowało możliwości eksportowe, czy sprzedaż do supermarketów.

Na rynkach hurtowych w Broniszach i w Nowym Przybojewie, również towaru jest coraz mniej, co z kolei powoduje wzrost ceny, która oscyluje w granicach 7-12 zł/kg.

Konsumenci w tym sezonie również niechętnie sięgali po truskawki, które w tym roku nie miały walorów smakowych, były wodniste i po prostu niesmaczne.

fot, pixabay

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection