6 cudzoziemców zatrudnionych nielegalnie przy zbiorze wiśni
Właściciel gospodarstwa ze Starachowic zatrudniał nielegalnie obywateli Ukrainy – teraz zarówno właściciela jak i jego pracowników czekają poważne konsekwencje.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kielcach przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia w jednym z gospodarstw rolnych w powiecie starachowickim. Podczas kontroli natrafili na 6 obywateli Ukrainy, którzy wykonywali prace przy zbiorze wiśni. Niestety pracownicy sezonowi – 2 mężczyzn i 4 kobiety w wieku od 30 do 34 lat – nie posiadali stosownych dokumentów uprawniających do wykonywania pracy w Polsce. Teraz zarówno właściciela gospodarstwa jak i jego pracowników czekają poważne konsekwencje.
W związku z nielegalnym wykonywaniem pracy wszyscy cudzoziemcy zostali zobowiązani do powrotu na Ukrainę. Na wykonanie tej decyzji administracyjnej mają 30 dni. Ponadto Komendant Placówki SG w Kielcach, objął nielegalnie pracujących cudzoziemców rocznym zakazem ponownego wjazdu do wszystkich krajów strefy Schengen.
Natomiast w stosunku do nieuczciwego pracodawcy sporządzony zostanie wniosek do sądu o ukaranie. Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców grozić może mu kara grzywny nawet do 30 tys. złotych (art. 120 § 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Źródło: Karpacki Odział Straży Granicznej
Nie przegap najnowszych wiadomości
Sadownicy polują
-
Uszkodził kilkanaście ambon myśliwskich. Usłyszał zarzuty
Siedem zarzutów dotyczących uszkodzenia mienia i narażenia osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty...
-
Sadownicy polują: Polscy myśliwi padają ofiarą agresji?
Taka teza pojawia się w artykule pt. „O agresji wobec myśliwych” autorstwa prof. dr hab. Dariusza...
-
Sadownicy polują: Czy godzi się zabijać zwierzęta dla trofeów?
Stosunek większości Polaków do zabijania dzikich zwierząt przez myśliwych jest taki, że działanie to...
Najnowsze artykuły
- Susza rolnicza 2026: coraz większe zagrożenie dla sadów i plantacji
- Kontrole ciągników i maszyn rolniczych – policja ostrzega: nie będzie taryfy ulgowej
- Ostatni dzień na wnioski o dopłaty 2026
- Miodówka gruszowa – trudny szkodnik do zwalczania. Konieczność wykonania zabiegu KOMUNIKAT PROCAM
- Zakładanie plantacji truskawek – przygotowanie gleby i zabiegi biologiczne
- Więcej pieniędzy i tańsze kredyty dla rolników od 1 lipca 2026 r.
- Najpierw tropiki, potem nawałnice


Komentarze
Ja bym sie pokusil o 300 zl dniowki i w tym 3 godz lezenia.do tegi piwko obiad i tv.za wisnie 2 zl od kilograma.a ci tam. Przeciez unia daje.a sadownik i tak ma zapasy gotowki jeszcze sprzed 20 lat wiec w czym problem.....
Polacy moze i przyjda...ale nie kazdy sie nadaje do pracy na wsi.u mnie kiedys bylo 5 osob z miasta bi niby chcieli sobie dorobic.popraciwali 2 dni.ich wydajnosc byla taka jak moja gdy pomagalem rodzicom w wieku 10 lat z tym ze ja wtedy potrafilem obslugiwac ciagnik i wozek widlowy.no ale...wymagania wielkie
Tak jest ...wiśnia 1,5 i rwacz też 1,5....sadownik i tak dokłada
Niech płacą więcej, to przyjdą Polacy do pracy, wyzyskiwacze !