Alert pogodowy: Niebezpieczny weekend – możliwe burze i nawałnice

 

Piątek w całym kraju minie pod znakiem gorącej i słonecznej pogody, na zachodzie temperatury mogą dochodzić nawet do 35 stopni C, burze nie są prognozowane. 

W sobotę możemy spodziewać się załamania pogody, choć na wschodzie kraju nadal będzie słonecznie, na zachodzie i w centrum pojawi się więcej chmur. Możliwe są lokalne, silne burze z gradem na południowym-zachodzie i zachodzie już od godzin południowych. Do zachodniej części Polski dotrze front chłodny, który może powodować groźne zjawiska burzowe. Jednak wciąż będzie gorąco, od 25°C nad morzem i w obszarach podgórskich do 33°C w centrum i częściowo zachodzie Polski. Upał również na wschodzie, gdzie termometry wskażą do 29°C-30°C w cieniu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz porywy powyżej 90 km/h.

Niedziela przyniesie duże ochłodzenie w niemal całym kraju. Gorące powietrze zostanie wyparte od zachodu przez chłodniejszą masę powietrza. Spowoduje to duże zachmurzenie, opady deszczu i burze. Zjawiska konwekcyjne miejscami mogą być punktowo niebezpieczne, z ulewnym deszcz, gradem i silnymi porywami wiatru. Szczególnie na krańcach południowo-wschodnich. Temperatura maksymalna od 23°C na południowym- wschodzie, od 26°C do 27°C na przeważającym obszarze, do 28°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Poniedziałek przyniesie duże ochłodzenie w całym kraju. Za sprawą napływu chłodniejszego powietrza temperatura obniży się o ponad 10°C względem weekendu. Mogą występować przelotne opady i burze w wielu miejscach Polski.

Ponownie gorąco zrobi się w okolicach 26 sierpnia. Wtedy temperatura w wielu miejscach przekroczy nawet 27-28 stopni.

Pod koniec sierpnia niewykluczone są okresy chłodne, gdy temperatura obniży się poniżej 20 stopni w ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski.

Komentarze  

0 #1 Guest 2020-08-23 16:15
W sobotę, w godzinach po południowych, zaobserwowano tworzącą się trobę powietrzną na czole pierwszej komórki burzowej w okolicach Wilkowa gm. Błędów lub nie co dalej na południe od tej miejscowości. Nie posiadam informacji o tym, czy lej zszedł do ziemi, czy nie. Lej był widoczny nie dłużej jak półtorej minuty. Komórka burzowa była potężna, a temperatura w słońcu dochodziła do 39°C.
Cytować

Powiązane artykuły

X