Zbiory zakończone, w sadach po jabłkach nie ma już śladu, ale i sadów zostało niewiele, bowiem listopad to czas karczowania. Czas by nowe zastąpiło stare.

Gdy embargo nie pozwala eksportować do Rosji, utrudniona jest sprzedaż także na Białoruś i Ukrainę, producenci jabłek stawiają na Zachód.

– Wymiana sadów trwa i jest to wymiana na bardzo dużą skalę. Sadownicy jasno widzą, że odmiany, które są sprzedawane na rynki inne niż wschodnie zaczynają być bardziej opłacalne. – mówi Michał Lachowicz, prezes grupy producenckiej La-Sad.

Wszystko wskazuje na to, że polscy sadownicy nie będą mieli w tym roku problemów ze zbytem. Jabłka musza dotrzeć do zagranicznego odbiorcy w idealnym stanie, by tak się stało trzeba było przez cały sezon radzić sobie z niesprzyjającą pogodą.

- Nigdy do tej pory nie zdarzyło się, żeby dwa lata po kolei nawiedziły nas przymrozki – mówi Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie

Sadownicy mówią, że to średni rok jednak zbiory powinny być podobne do zeszłorocznej produkcji.

- Są rejony, gdzie jest mniej owoców, są rejony, gdzie zbiory są całkiem niezłe. Rzeczywiście dotknęło nas kilka klęsk jak np. przymrozki na niektórych obszarach oraz klęska gradu.

Za to na popyt narzekać nie można. Polacy zawsze lubili jabłka, ale w czasie pandemii wręcz je pokochali. Są pełne witamin, dostępne cały rok w niemal każdym sklepie i spore znaczenia ma to, że łatwo je umyć i obrać.

Sadownicy myśleli odwrotnie, wyzbywając się szybko swoich zapasów jabłek przed pandemią, jak się okazało niepotrzebnie, ponieważ to zapotrzebowanie urosło do takich rozmiarów, że myślę, że cała branża nie była do tego przygotowana, niektóre sortownie 24 godziny na dobę sortowały. – mówi Marcin Lis, wiceprezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie

Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie to powiedzenie konsumenci wzięli sobie do serca. Jak mówią grójeccy sadownicy, po rekordowej sprzedaży wiosną, latem ich spożycie zmalało, by ustąpić miejsca owocom sezonowym. Jesienią znów chętniej sięgamy po jabłka.

Źródło: Agrobiznes

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection