Prezesi kilku mołdawskich przedsiębiorstw ogrodniczych na początku stycznia otrzymali od swoich rosyjskich odbiorców (dostawców sieci supermarketów) oferty zakupu jabłek odmian Gala i Granny Smith. Oznacza to, że od połowy stycznia powinni móc eksportować te owoce do Rosji.

Jak dotąd prognozowane ożywienie handlu zagranicznego nie wpłynęło na ceny jabłek w Mołdawii. W szczególności ceny jabłek odmian Gala i Granny Smith o jakości eksportowej nie zmienił się od końca grudnia. Średnio wynoszą 10-11 lei / kg (0,57-0,63 USD / kg).

W 2021 roku Rosja zaostrzy zasady dostaw owoców na swój rynek. Przedsiębiorstwa eksportujące upoważnione przez Rossielchoznadzor będą musiały uzyskać osobisty numer identyfikacyjny producenta i umieścić go na opakowaniach produktów dostarczanych do Federacji Rosyjskiej.

Według artykułu na east-fruit.com, kilku mołdawskich handlowców już otrzymało ten numer, ale nie eksportowali jeszcze swoich produktów na rynek rosyjski. Oznacza to, że nie mają jeszcze informacji o tym, jak ta innowacja działa w praktyce. Dlatego boją się „jego interpretacji przez władze kontrolne Federacji Rosyjskiej”

Źródło: east-fruit.com

Najnowsze komentarze

Sadownicy polują

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection