Kilka dni temu media obiegła informacja, że rząd pracuje nad projektem, który uderzy w ponad 70 tys. rolników, którzy stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli przenieść się do ZUS. Minister rolnictwa Grzegorz Puda poinformował, że ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązaniem.

Większość kwestii zawartych w projekcie, do którego dostała „Rzeczpospolita” dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, jednak gazeta poinformowała, że projekt przewiduje także wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

"W ten sposób działa obecnie ponad 70 tys. rolników – właścicieli małych wiejskich sklepów spożywczych, gospodarstw agroturystycznych czy zakładów fryzjerskich. Po zmianach, jeśli nadal będą chcieli prowadzić swoją działalność, stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli przenieść się do ZUS. W praktyce oznacza to, że stracą oni prawo do ubezpieczenia rolniczego, za które płacą obecnie 708 zł na kwartał, i będą musieli płacić pełne składki w ZUS w wysokości nawet 1457,49 zł miesięcznie" – napisała „Rzeczpospolita”.

Informację zdementował minister rolnictwa, Grzegorz Puda:

„Od kilku dni w mediach można przeczytać o planowanych zmianach w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, w nawiązaniu do propozycji zmian odnośnie oskładkowania umów zlecenia (art. 5a), przygotowywanych w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Informuję, że żaden projekt takiej ustawy nie wpłynął do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach uzgodnień międzyresortowych. Ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązaniem.”

Źródło: Rzeczpospolita, MRiRW

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection