Stabilne ceny jabłek w Polsce w I kwartale 2021 roku

Cena polskich jabłek w ciągu 11 tygodni do 17 marca 2021 roku wzrosła o 12% do 0,13 EUR / kg. Wzrost ceny można przypisać oczekiwaniom mniejszych zbiorów w sezonie 2020. – informuje brytyjska firma Mintec prowadząca niezależne badania na temat cen żywności na świecie. 

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w listopadzie 2020 r. oszacował, że produkcja polskich jabłek będzie wyższa o 10% rok do roku, i wyniesie 3,3 mln ton. Jednak uczestnicy rynku w ostatnich tygodniach wskazywali, że z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych i braku wystarczającej siły roboczej z powodu COVID-19, zbiory mogą być mniejsze niż początkowo przewidywano.

Wraz ze wzrostem sprzedaży zaczęły pojawiać się informację, że ​​duża liczba polskich jabłek jest gorszej jakości lub została uszkodzona w wyniku niekorzystnych zjawisk pogodowych. W związku z tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że jabłka te zostaną wykorzystane do przetwórstwa, niż trafią na rynek deserowy.

Przewiduje się, że obecny poziom zapasów jabłek osłabi dalszy zwyżkowy impuls na rynku. Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek (WAPA) podało, że zapasy na marzec 2021 r. wyniosły 837 000 ton, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu ze średnią z pięciu lat (2016–2020). Wysoki poziom zapasów, w połączeniu ze słabszym popytem detalicznym na jabłka, prawdopodobnie wywoła negatywne nastroje na większości europejskich rynków w drugim kwartale 2021 r.

Źródło: mintecglobal.com

 

Powiązane artykuły

Jakie są aktualne ceny jabłek?

Przemysł tanieje – nawet do 8 gr/kg