Nowe korytarze transportowe do Azji z pominięciem Rosji

Minister spraw zagranicznych UE Josep Borrell chce, by powstały nowe korytarze transportowe do Azji Środkowej z pominięciem Rosji.

W wyniku podróży do Kazachstanu i Uzbekistanu Joseph Borell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa wystąpił z szeregiem inicjatyw wobec krajów Azji Centralnej.

Dyplomata zauważył, że kraje Azji Środkowej dążą do dywersyfikacji stosunków i traktują Unię Europejską jako partnera. Borrell poparł ideę pogłębienia relacji z państwami regionu.

„Musimy pogłębiać nasze więzi z regionem i wykorzystać ogromny potencjał, jaki ma on do zaoferowania w zakresie dostaw energii, surowców krytycznych i nowych, niezależnych od Rosji korytarzy transportowych, w tym Korytarza Transkaspijskiego” – powiedział.

Według niego Unia Europejska jest głównym partnerem handlowym i inwestycyjnym regionu Azji Środkowej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat UE zainwestowała w Azji Środkowej ponad 100 miliardów euro, co znacznie przewyższa kwotę bezpośrednich inwestycji zagranicznych z Federacji Rosyjskiej i Chin.

Europejski dyplomata podkreślił, że w tej chwili istniejące szlaki transportowe nie są wystarczająco rozwinięte. Kraje regionu nie mają dostępu do rynków europejskich i światowych, które nie przechodzą przez Rosję lub nie są od niej zależne. Borrell ogłosił chęć rozwoju relacji transportowych i innych powiązań między Unią Europejską a Azją Środkową.

źródło: spot.uz

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X