W 2011 roku w Niemczech rozpoczęto projekt PAPA (Julius Kühn Institute, JKI) dotyczący zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin (NAP). Badanie prowadzone jest w sieci gospodarstw. Uzyskane dane za pomocą modeli matematycznych i statystycznych w ramach rozporządzenia UE nr 1185/2009 są przetwarzane w celu rozpoznania trendów i specyfiki ochrony. Celem działań jest zmniejszenie ryzyka dla ludzi i środowiska naturalnego podczas stosowania pestycydów. 
 
srodki-ochronyBadania prowadzone są anonimowo w rolnictwie, sadownictwie, uprawie chmielu i winorośli. Respondenci odpowiadają na pytania dotyczące liczby opryskiwań na danym areale, użytych substancji czynnych i ich wydatkowania na hektar. 
 
Dane z 2011 roku zostaną wkrótce opublikowane, ale z wstępnych ustaleń wynika, że stosowanie środków ochrony roślin wykazuje znaczne roczne wahania, a różnice powoduje głównie występowanie szkodników. 
 
Ze względu na klimat, gleby i płodozmian, bezpośrednie porównanie między państwami członkowskimi jest prawie niemożliwe. Poprzedni projekt badawczy daje wgląd w to jak prowadzono ochronę w 2000 roku. Okazuje się, że intensywność ochrony roślin wtedy i w 2011 roku jest na zbliżonym poziomie. Ryzyko spożywania produktów z pozostałościami środków ochrony zmalało jednak w związku z wykluczeniem podejrzanych substancji czynnych. Środowisko naturalne nabrało ważności podczas ochrony, czego wcześniej nie obserwowano. 
 
Źródło: iva.de, fruchtportal.de  

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin