Jabłka na świecie. Aktualności z pierwszego tygodnia czerwca

aktualnosciczerwcoweCo ciekawego dzieje się na światowym rynku jabłek? Wśród europejskich handlowców dominuje temat zaskakującego zwrotu akcji, czyli ogromnego zainteresowania polskich kupców jabłkami z Włoch, Holandii i Belgii. Kupujemy bardzo dużo jabłek z zachodu z przeznaczniem na wschodni rynek. 

Brazylijczycy nadal blokują import jabłek z Argentyny, co pogarsza sytuacjęw tym kraju, gdzie sadownicy zmagali się ostatnio z efektami gradobicia i spadkiem eksportu do krajów zamorskich. Waszyngtońskie jabłka zalały cały kontynent. W Kanadzie ceny tych owoców spadły poniżej poziomu z uubiegłego roku. Kanadyjczycy są jednak gotowi wydać więcej na odmiany klubowe, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się odmiana Ambrosia. W USA sadownicy pozytywnie oceniają sezon sprzedaży po rekordowym roku, gdy zebrano 140 mln kartonów jabłek. Większość zapsów udało się dotychczas sprzedać.

Dużo jabłek ze Stanów Zjednoczonych trafiło na rynek indyjski, który został przez nie zdominowany. Dwukrotnie więcej w tym roku sprzedano tam jabłek z Chile (1 mln kartonów). W Indiach dużym zainteresowaniem cieszą się teraz jabłka z Belgii.

W Europie pomimo embarga mołdawscy sadownicy, którzy prawie opróżnili już komory, kończą sezon z wysokimi cenami – 0,44-0,51 euro/kg. Węgierskie sady w regionie Szabolcs-Szatmár-Bereg ucierpiały od gradobicia. Poziom szkód nie został jeszcze w pełni oceniony, ale będzie znaczny - podaje fresh-plaza.com. Włosi zaczynali maj z zapasami wyższymi o 10 proc. niż w roku ubiegłym. Jednak teraz, w związku z dużym popytem na jabłka z państw Wschodniej Europy, liczą na to, że w znacznym stopniu opróżnią komory w ciągu miesiąca. Kurs euro do dolara nie sprzyja amerykańskiej walucie, dlatego spadł import z krajów południowej półkuli, co wpływa także na wzrost cen jabłek we Włoszech. Na początku czerwca jabłka Cirpps Pink sprzedawano w hurcie nawet w cenie 1,60 euro/kg.

Holendrzy bardzo optymistycznie patrzą na sytuację na rynku. Cena Jonagolda i Golden Delicious waha się pomiędzy 0,55 euro/kg a 0,60 euro/kg. Atrakcyjne ceny to przede wszystkim efekt masowych zakupów polskich eksporterów. Podobnie oceniają sprawę belgijscy producenci, którzy również pozbywają się towaru sprzedając jabłka kupcom z Polski.

Przeczytaj także: Belgijscy eksporterzy: „Niech Polacy dalej szmuglują jabłka”

Powiązane artykuły

X