Rozwój to podstawa pracy w sadzie

zbior jablek FrancjaPhilipa Cantet jest producentem jabłek z regionu Parthenay w prowincji Północna Loara, około 30 km na południe od miasta Tours k. Sainte-Maure de Touraine. Philippe Cantet zaczął uprawiać jabłonie w 1980 r.

Dzisiaj gospodarstwo zajmuje 65 ha, z czego 36 ha stanowią głównie nasadzenia jabłoni i gruszy. Większość z nich jest zabezpieczona sieciami przeciwgradowymi. Od 2000 r. na 1,3 ha (docelowo na 2 ha) kwatery tych gatunków prowadzone są zgodnie z zaleceniami ekologicznej produkcji owoców. Ta część sadu stacji ma przyznany certyfikat upraw ekologicznych ECOCERT.

- Wszystkie moje kwatery są nawadniane - mówi Cantet. W większości z nich zamontowana jest instalacja kropelkowa, natomiast na pozostałym obszarze zastosowano już bardziej dokładny i oszczędny system nawadniania – mikrozraszanie. Wodę do nawadniania sadów zapewniają dwa zbiorniki retencyjne – o pojemności 85 000 m3 i 25 000 m3. Siatki ochronne są zamontowane na około 73% upraw sadowniczych gospodarstwa.
Na terenie gospodarstwa znajduje się 6 komór chłodniczych (pięć z kontrolowaną atmosferą i jedna z atmosferą dynamiczną) o łącznej pojemności 800 ton. W gospodarstwie Canteta produkcja oraz przechowywanie owoców są na najwyższym poziomie. Świadczą o tym chociażby przyznane stacji certyfikaty, m.in. PFI, GlobalGap i Nature’s Choice (standard sieci Tesco). Sadownik należy do grupy producentów owoców z regionu Dolnej Loary.

- Oprócz sprzedaży jabłek na rynku krajowym i na eksport do Niemiec czy Hiszpanii inwestycje, które robimy w sadach są finansowane także ze składek opłacanych przez sadowników z regionu Dolina Loary oraz z Północnej Francji. Składki te zbiera organizacja IDfel zrzeszająca francuskie organizacje sadownicze.

W sadzie Canteta jabłonie rosną na 30 ha, głównie są to odmiany: ‘Golden Delicious’, ‘Gala’ i jej sporty, ‘Granny Smith’, a także Pink Lady®, Tentation®, Jazz® (‘Scifresh’) oraz odporne na parcha jabłoni Ariane® i Antares® (o nietypowym ordzawieniu skórki). Sad gruszowy zajmuje 5,6 ha (w tym 0,16 ha stanowi uprawa biologiczna), rosną tam odmiany ‘Konferencja’, ‘Bonkreta Williamsa‘, ‘Komisówka’ (‘Doyenné du Comice’) i ‘Angélys’ (jej owoce mają beczułkowaty kształt, ordzawioną skórkę oraz soczysty i aromatyczny miąższ). Od 2007 r. Cantet prowadzi doświadczenia nad skutecznością różnych metod ochrony jabłoni przed szkodnikami, a także prace hodowlane nad nowymi krzyżówkami powszechnie uprawianych odmian doprowadziły do uzyskania mutacji, takich jak ‘Gala’ (Mondial Gala®, Galaxy®, Brookfield® (‘Baigent’), Annaglo®, Buckeye Gala® Simmons, Cherry Gala® i Jugala®), ‘Golden Delicious’ (Pink Gold® Leratess, Tentation® Delblush oraz Golden Reinders®), a także Pink Lady® (Rosy Glow®).
- Jabłonie rosną w rozstawie 4 m x 1,25–1,50 m. Podobnie jak w sadach jabłoniowych całego regionu Dolina Loary, jako zapylaczy używa się tam ozdobnych odmian jabłoni. Uzyskiwane plony jabłek są dość wysokie, np. u ‘Gali’ i jej mutacji wynoszą 40–65 t/ha, a nawet 80 t/ha, Pink Lady® do 80 t/ha, a ‘Golden Delicious’ 45–75 t/ha.

siatki owocowkaW gospodarstwie prowadzone są badania nad ochroną sadów jabłoniowych m.in. przed owocówką jabłkóweczką, mączniakiem i parchem jabłoni. W przypadku parcha jabłoni bada się skuteczność zastosowania modelu informatycznego RIMpro do wykrywania zagrożenia ze strony tej choroby. Choroba ta – podobnie jak w Polsce – przy sprzyjających jej rozwojowi przebiegu warunków atmosferycznych, czyni spore szkody we francuskich sadach.
- Dużą uwagę zwracam na hodowle nowych odmian odpornych na sprawcę parcha jabłoni, a jednocześnie przynoszących plony jakościowo i ilościowo zbliżone do odmian popularnych.

W badaniach znajdują się m.in. takie odmiany jak: Antares®, której zbiór jabłek odbywa się na przełomie sierpnia i września, Ariane® z terminem zbioru owoców w drugiej połowie września oraz Choupette® Dalinette, której owoce zbiera się w drugiej połowie października. W przypadku odmiany Ariane® plon wynosi 17–30 ton jabłek/ha, zaś u Choupette® Dalinette nawet ponad 50 t/ha i to o średnicy przekraczającej 75 mm.

Na zdjęciu obok widoczne są siatki rozciągnięte do samej ziemi. Taką metodę ochrony przed owocówka jabłkóweczką stosuje sie we Francji w rejonach, gdzie jej szkodliwośc jest zaskakująco wysoka.

Komentarze  

0 #1 Guest 2016-06-28 06:49
I wcale nie trzeba tak gęsto by było dobrze, Wcale też nie trzeba mieć tak zawrotnego plonu jak niektórzy się chwalą. Odmiany niestety praktycznie oprócz goldena i gali nie dostępne w naszych szkółkach, czy może coś się zmieni w tej materii. Może jakieś sugestie i informacje na temat perspektyw takich odmian w polsce od autora tego artykułu? pozdrawiam
Cytować

Powiązane artykuły

X