Według wstępnych ocen szkód, grad, który wystąpił 3 września w portugalskiej gminie Moimenta da Beira zniszczył 25 000 ton jabłek. Mieszkańcy gminy są wstrząśnięci – jabłka to główne źródło dochodu dla całej lokalnej społeczności.

Dwudziestominutowe gradobicie wystarczyło, aby uszkodzenia wystąpiły na 80 % powierzchni sadów w okolicach Moimenta da Beira w Portugalii. W wielu sadach uszkodzone jest 100 % plonu. Rocznie gmina dostarcza na rynek 60 000 ton jabłek. 3 września trwały już zbiory, a jak mówią tamtejsi sadownicy, nigdy nie mieli do czynienia z podobną sytuacją. Miejscowa społeczność jest załamana, bo jabłka do główne źródło dochodu dla całej okolicy.

Tamtejsze sady były ubezpieczone, jednak jak mówi prezes lokalnej spółdzielni, w Moimenta da Beira są sadownicy, krórzy produkują od 60 do 70 ton jabłek z hektara, a zgodnie z zasadami ubezpieczeń, maksymalna wysokość plonu z hektara to 30 ton.

Przed poszkodowanymi sadownikami dużo pracy. Jak podają portugalskie serwisy informacyjne, wielu z nich podejmie się selekcji jabłek.

 

Źródło: jornaldocentro

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują