– Rosnące dostawy jabłek z Białorusi zmuszają rosyjskich sadowników do obniżania niskich już cen – informuje EastFruit. Białoruskie jabłka oferowane są w południowej i centralnej Rosji w cenie 16 – 18 rubli za kilogram (0,91 – 1,02 zł/kg). Jednocześnie rosyjscy uczestnicy rynku są przekonani, że większość białoruskich jabłek to towar z reeksportu.

Biorąc pod uwagę niski popyt i konkurencję ze strony importowanych jabłek, rosyjscy sadownicy zmuszeni są do obniżania cen. Od początku tygodnia ceny rosyjskich jabłek obniżyły się o 30 %. Producenci w zależności od odmiany, rozmiaru i regionu oferują owoce pierwszej klasy w cenie od 15 do 40 rubli (0,85 do 2,27 zł/kg). Ceny drugiej klasy zaczynają się od 10 rubli (0,56 zł/kg).

Okazuje się zatem, że jabłko jest 2 razy tańsze niż jesienią 2017. Z tego względu wielu sadowników decyduje się na długie przechowywanie i oczekiwanie na poprawę koniunktury.

Tymczasem rosyjskie media rozpisują się o obfitych zbiorach, donosząc o nowych rekordach osiąganych w poszczególnych regionach. – Zbiory jabłek producentów z regionu Stawropola wynoszą obecnie 30 tysięcy ton – informuje FruitNews na podstawie informacji prasowej rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa. Podano, że w ubiegłym roku w tym samym okresie zebrano 25,5 tys. ton jabłek.

– Ogrodnictwo jest dziś jednym z priorytetowych i dynamicznie rozwijających się podsektorów sektora rolnego w regionie. W tym roku ogrodnicy ze Stawropola planują złożyć kolejne sady na powierzchni 540,0 ha i szkółki – 78,0 hektarów – informuje Ministerstwo.

Serwis prasowy dodaje, że wiosną tego roku założono 110 hektarów sadów, a jesienią planuje się kolejne 55 hektarów. Tegoroczny zbiór wynosi 32 tysiące ton. Liderami pod względem wielkości produkcji jabłek są „gospodarstwa”: LLC Interinvest, Georgievsky GO - 12,5 tys. ton, LLC Niva S, Trunovsky MP - 4,6 tys. ton, LLC Novozvedenskoye, Georgievsky GO - 3,1 tys. ton, LLC StavAgroCom, Kursk MR - 2,5 tysiąca ton, SEC "Nezlobnensky", Georgievsky GO - 1,6 tys ton.

 

Źródło: FruitNews, EastFruit

Ostatnie ogłoszenia