Analitycy EastFruit poinformowali, że ceny jabłek w Europie Wschodniej zaczynają wzrastać pod wpływem zwiększającego się popytu ze strony Rosji. Zdaniem analityków, negatywny trend obniżających się cen, który miał miejsce od dwóch miesięcy, ustał.

Zaskoczeniem jest wzrost cen jabłek w Mołdawii, gdzie pod koniec tygodnia ceny hurtowe w większości podniosły się o około 12%,  wobec 16% spadku tydzień wcześniej. Jest to wynik wzrostu popytu ze strony Rosji. Podobnie wyglądała sytuacja na Ukrainie, gdzie najwyższe ceny uzyskiwały jednorodne partie towaru.  Średnia cena ukraińskich jabłek wzrosła w porównaniu do poprzedniego tygodnia o 2%. Jest to pierwsza podwyższa od sierpnia.

W Rosji odnotowano natomiast zwiększony popyt ze strony konsumentów. Z tego względu ceny wzrosły o 3 %. Czynnikiem wpływającym na wzrost cen była również redukcja podaży tanich jabłek. Producenci nie mający możliwości przechowywania, decydują się sprzedawać jabłka do przetwórstwa. W efekcie ceny jabłek przemysłowych spadały, a deserowych zaczęły rosnąć.

W Polsce ten trend wzrostu cen nie jest jednak widoczny. Według EastFruit, ceny polskich jabłek spadły o kolejne 5% w ciągu minionego tygodnia.

Źródło: EastFruit

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia