Jedno z mołdawskich przedsiębiorstw rolnych wprowadza na rynek własną markę – Codru. Celem jest eksport przede wszystkim do Rosji. Mołdawscy producenci liczą, że za wysokiej jakości jabłka będą mogli otrzymać co najmniej ok. 2,00 zł/kg. Przewidują jednak, że handel na większą skalę może rozpocząć się dopiero w styczniu. 

Mołdawskie przedsiębiorstwo rolne wprowadziło własną markę dla jabłek. Firma planuje wejść na rynki pod koniec grudnia lub na początku stycznia. Mowa przede wszystkim o Rosji i Bliskim Wschodzie. Przesyłki mają składać z wysokiej jakości jabłek, sortowanych i pakowanych w nowoczesne formy opakowań, sprzedawanych pod marką własną. 

W chłodni umieszczono jak na razie około 5 tysięcy ton jabłek ośmiu odmian, m.in. Idared, Reneta Simirenko, Mutsu i Gala. Codru ma do dyspozycji około 500 hektarów sadów i winnic, w których uprawiane są głównie jabłka, śliwki i winogrona.

Jak na razie nie zakontraktowano jednak dużych dostaw. Według mołdawskich przedsiębirców, masowe dostawy jabłek na rynek rosyjski będą opóźnione do grudnia, a nawet stycznia. Mołdawscy eksporterzy mają nadzieję, że do tego czasu zapasy jabłek z Chin i krajów półkuli południowej wyczerpią się.

Jednak według analityków EastFruit, te nadzieje są bezpodstawne, ponieważ kraje na półkuli południowej przestają dostarczać jabłka do Rosji w sierpniu i wrześniu, wraz z rozpoczęciem zbiorów w Mołdawii i wznawiają je w marcu-kwietniu, kiedy zaczną zbierać plony. Natomiast Chiny dostarczają Rosji największe ilości jabłek od grudnia do maja.

Mołdawscy dostawcy mają jednak nadzieję, że będą w stanie sprzedać wysokiej jakości jabłko do Rosji w nowoczesnym opakowaniu za cenę co najmniej 8 lei / kg (0,52 USD/kg, tj. ok. 1,96zł/kg) w zimie. W ubiegłym sezonie eksportowane jabłka osiągnęły średnią cenę 12 lei/kg (0,79 USD/kg). Jednak europejska produkcja jabłek była wtedy zmniejszona przez wystąpienie przymrozków, podczas gdy tegoroczne wielkości produkcji pobiły wszelkie rekordy. Dlatego, według analityków z EastFruit, producenci z Mołdawii powinni przyspieszyć. W przeciwnym razie w marcu oraz kwietniu ceny jabłek mogą okazać się jeszcze niższe.

Mołdawia w okresie od stycznia do sierpnia 2018 roku wysłała do Rosji 166 tys. ton jabłek, co stanowiło 28% ogólnego importu jabłek przez Rosjan.  Jednocześnie eksport z Mołdawii zwiększył się o 42 % w porównaniu z adekwatnym okresem w ubiegłym roku.

 

Źródło: fruit-inform

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia