Włoskie konsorcja Melinda i La Trentina przedstawiły podczas pierwszego dnia targów Interpoma 2018 w Bolzano (Południowy Tyrol) nową markę jabłek – Tessa, pod którą sprzedawana będzie odmiana Fengapi.

Fengapi jest krzyżówką Gali i Pink Rose. Jak mówiono na wczorajszej prezentacji, charakteryzuje się wysoką wydajnością oraz stałą jakością. Owocuje równo co roku. Termin zbioru przypada zazwyczaj na około 5 dni po Golden Delicious. Na płaskim terenie jabłko będzie dwukolorowe, a im wyżej położona kwatera, tym rumieniec będzie bardziej okazały. Jabłko jest chrupiące i słodkie, chociaż czuć delikatną, kwaskowatą nutę. Jabłka są ciężkie i mają nieco wydłużony kształt. 

Zarówno atrakcyjne, jasno-czerwone wybarwienie, jędrność i słodki smak mają pomóc w podbiciu Bliskiego Wschodu oraz rynków azjatyckich.

Odmiana testowana była przez kilka lat między innymi w Południowym Tyrolu, okolicach Trentino, ale także w Niemczech (okolice Jeziora Bodeńskiego i Brandenburgii) oraz w Austrii. Niekomercyjne nasadzenia pojawiły się również w Argentynie, Chile, USA i Południowej Afryce. Oczekuje się, że w ciągu około 5 lat powierzchnia nasadzeń w Południowym Tyrolu osiągnie około 250 hektarów.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia