W dniu otwarcia 11. edycji międzynarodowych targów poświęconych przemysłowi jabłkowemu, które odbywają się we włoskim Bolzano – Interpoma, po raz pierwszy uroczyście zaprezentowano nagrodę Interpoma Technology Award. Nagroda jest wyrazem uznania dla innowacyjnych technologii i maszyn wystawianych na targach. Organizowana przez Fiera Bolzano we współpracy z Wydziałem Nauki i Technologii na Wolnym Uniwersytecie w Bolzano oraz Włoskim Stowarzyszeniem Producentów Owoców, Warzyw i Kwiatów (SOI).

Jury pod przewodnictwem Massimo Tagliaviniego, obejmuje naukowców i profesorów uniwersyteckich z Włoch i całego świata. W październiku i listopadzie członkowie jury szczegółowo przeanalizowali i ocenili 25 uczestniczących firm i wczoraj ustalili końcowy werdykt po sprawdzeniu najciekawszych innowacji na stoiskach firm.

Pierwsza nagroda Interpoma Technology Award w kategorii FIELD (innowacje w produkcji i ochronie roślin) przyznana została Biogard Division z CBC Europe z produktem "Mister Pro + Isomate® CM Mister 1.0". Powody przyznania nagrody były następujące: "Wykorzystując istniejącą technologię zwalczania szkodników poprzez zakłócanie godów i dodając połączenie fenologii szkodników, monitorowania środowiska w czasie rzeczywistym, sprzętu i szczegółowej analizy komputerowej, CBC Europe opracowało prostą technologię, która obsługuje zaawansowany system kontroli szkodników. Ta wrażliwa na środowisko technologia pozwoli przezwyciężyć liczne niedociągnięcia obecnych technologii zakłócania godów.”

Nagrodę w kategorii POST HARVEST otrzymała firma BIOMETIC, oddział firmy MICROTEC z "Q Eye XP". Jurorzy stwierdzili: "Q Eye XP byBioMetic to skaner stosowany w linii pakowania, który skutecznie wykrywa wewnętrzne defekty owoców. Jego innowacyjne podejście polega na zastosowaniu promieni rentgenowskich, nowej technologii, która nie jest jeszcze praktycznie stosowana w przemyśle owocowym. Stanowi uzupełnienie innych, już uznanych skanerów o wielu czujnikach, redukując w ten sposób odpady, również z korzyścią dla konsumentów. Technologie te można również wykorzystać do pomiaru dodatkowych parametrów w innych gatunkach owoców, co stanowi dodatkową wartość. Oczekuje się, że wpłynie na obsługę jabłek po zbiorach i ocenę ich jakości".

Oprócz dwóch zwycięzców przyznano również wyróżnienia: w kategorii FIELD firma GOTRACK z Polski została wyróżniona za własny "GOtrack Remote Control", zaś w kategorii "POST HARVEST"  wyróżnienie trafiło do ​​GREEFA za "SmartPackr2" i MeccanicaZucal dla robota opakowaniowego "Polus 48".

Dwie zwycięskie firmy otrzymały pakiet nagród o wartości 5 000 EUR, w tym certyfikat, finansowanie 30-sekundowego filmu wideo oraz pakiet reklamowy Fiera Bolzano dla Interpoma, aby zwiększyć widoczność nagrodzonych produktów na targach.

"Jako jurorzy jesteśmy zachwyceni świetnym zainteresowaniem nagrodą Technology Award ze strony zwiedzających" – mówi przewodniczący jury Massimo Tagliavini. "Byliśmy pod wrażeniem różnorodności produktów od uczestniczących firm. Szeroka gama innowacyjnych technologii na wystawie może sprawić, że przemysł jabłkowy będzie bardziej przyjazny dla środowiska i zrównoważony pod względem wielu aspektów – od pola do konsumenta, a nawet wzrostu dochodowości podmiotów uczestniczących w rynku”.

Z tą opinią zgadza się Thomas Mur, dyrektor Fiera Bolzano: "Interpoma coraz częściej staje się punktem odniesienia dla całego międzynarodowego przemysłu jabłkowego. Między innymi podkreśla to pierwsza Interpoma Technology Award, w której udział wzięli uczestnicy z ośmiu różnych krajów: Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii". 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują