– Pierwsze partie mołdawskich jabłek przekroczyły granicę Federacji Rosyjskiej bez żadnych opłat celnych – informuje serwis actualitati.md. Wiadomość potwierdził Ion Perju, doradca prezydenta Mołdawii ds. Zagadnień rolno-przemysłowych i administracji publicznej na spotkaniu z lokalnymi producentami i eksporterami owoców.

Przedstawiciele rządu w ostatni weekend złożyli roboczą wizytę w północnych regionach kraju, gdzie rozmawiali z lokalnymi producentami i eksporterami owoców. Podczas wizyty rozmawiano o umowie prezydentów Mołdawii i Rosji w sprawie zniesienia ceł za przywóz mołdawskich owoców do Rosji.

"W ostatnich dniach wiele sporów powstało w związku z innym dekretem Rosji, który zakazuje importu i tranzytu wielu towarów z Ukrainy. (…) Dlatego spotykamy się z producentami w celu wyjaśnienia, że świeże owoce, zwłaszcza jabłka, nie są objęte zakresem niniejszej decyzji, zakaz ma na celu zastosowanie tylko na Ukrainie, a nie w Republice Mołdowy ” – powiedział Perju.

Świeże mołdawskie warzywa i owoce są eksportowane do Rosji bez żadnych problemów. "Tego typu towary zostały już z powodzeniem wyeksportowane na rynek Federacji Rosyjskiej bez żadnych ceł. Niedawno skontaktowaliśmy się z eksporterami, którzy wysłali pierwsze ciężarówki jabłek, powiedzieli mi, że nie płacą żadnych ceł – zapewniał.

Zniesienie ceł pozwoli eksporterom jabłek z Mołdawii zaoszczędzić 600 dolarów na ciężarówce, przez co zwiększy się ich konkurencyjność na rynku rosyjskim.

 

Źródło: actualitati.md

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia