Egipski rynek otwiera się dla polskich jabłek. Egipscy importerzy zainteresowani są przede wszystkim tanimi jabłkami, dlatego najbardziej popularny jest Idared. Sporą popularnością cieszy się także Golden Delicious i Gala Must.

– Wydaje się, że u Egipcjan prawdziwe zainteresowanie budzą tanie jabłka, nic jest więc niespodzianką, że Idared jest wśród nich najbardziej popularną odmianą. "Eksportujemy ogromne ilości Idareda do Egiptu, jednak Egipcjanie są również zainteresowani Golden Deliciousem. Gala Must również staje się popularniejsza, jednak to jabłko ma wyższą cenę, więc wolumeny są znacznie mniejsze. Cena nie była uzależniona od zainteresowania tymi odmianami, ale prawdą jest, że cena jabłek przemysłowych wzrosła. W związku z tym cena jabłek pierwszej klasy również nieznacznie poszła do góry. Jednak dla naszego rynku egipskiego cena pozostała prawie taka sama " – mówi dla FreshPlaza Mohamed Marawan, dyrektor zarządzający firmy SaraFruit, która jabłka do Egiptu sprzedaje już od czterech lat. Obecnie firma wysyła około 20 kontenerów polskich jabłek tygodniowo.

Rosja była największym rynkiem dla polskich jabłek, ale Marawan widzi, że w przyszłości Egipt będzie kluczowym rynkiem dla wszystkich polskich eksporterów jabłek. „Odkąd otworzyliśmy bardzo duże drzwi do Egiptu, potencjał jest nieograniczony. Zasugerowano już, że Włochy straciły rynek w Egipcie, ponieważ po prostu nie mogą konkurować z polską ceną. Teraz, gdy inni polscy eksporterzy przecierają szlaki w Egipcie, problem ten tylko się dla nich zwiększy.”

Inni polscy producenci jabłek nie są jeszcze tak zainteresowani rynkiem, bo boją się problemów z płatnością. "Tak, z Egiptem trzeba być bardzo ostrożnym, jeśli chodzi o płatności. Jednakże dzięki porozumieniu, że ​​kontenery są wysyłane tylko wtedy, gdy kupujący dokona płatności w bankach, wydaje się, że wszystko jest bezpieczne” – wyjaśnia Marawan. „Jednak z powodu wahań kursów walutowych cena uzgodniona podczas wysyłania przesyłki może ulec zmianie po dostarczeniu produktu. Funt egipski może łatwo osłabić się w stosunku do euro, a niektórzy importerzy mogą nie zaakceptować wyższej ceny. Dlatego każdy polski eksporter, który ma wątpliwości dotyczące wysyłania przesyłki, może zawsze skontaktować się z nami, w celu uzyskania porady i pomocy.”

 

Źródło: FreshPlaza

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia