Analitycy EastFruit na dzień 1 lutego 2019 roku ocenili zapasy jabłek deserowych na Ukrainie na 280 tys. ton, czyli 42% więcej niż w tym samym dniu ubiegłego roku. Jest to wynik rekordowy. 

Eksperci wyjaśniają, że tak szybki przyrost zapasów jabłek w porównaniu do 2018 roku jest wynikiem zarówno rekordowych zbiorów, jak również szybkim tempem oddawania do użytku magazynów przechowalniczych w ubiegłym roku, co umożliwiło utrzymanie znacznie większej ilości produktów do drugiej połowy sezonu. Również powolne tempo sprzedaży jabłek w pierwszej połowie sezonu 2018/19 z powodu niskich cen i zwiększonej konkurencji na rynku jabłek miało znaczący wpływ na wzrost zapasów.

„Od sierpnia 2018 roku do stycznia 2019 roku, według naszych szacunków, wyeksportowano około 23 tys. ton jabłek, czyli o 2 tys. ton więcej niż w pierwszej połowie sezonu 2017/18. W związku z tym, w okresie luty-czerwiec, ukraińscy ogrodnicy muszą eksportować rekordowe ilości jabłek, zwiększając liczbę przesyłek dosłownie kilka razy, aby uniknąć konieczności zbytu jabłek na wiosnę i załamania się cen na rynku krajowym" – mówi Andrei Yarmak, ekonomista FAO.

Jeśli ocena zapasów na Ukrainie jest prawidłowa, stawia to Ukrainę na piątym miejscu w Europie pod względem rezerw jabłkowych – po Polsce, Włoszech, Niemczech i Francji. Oznacza to również, że zapasy na Ukrainie są obecnie większe niż w Hiszpanii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Austrii. Ponadto rezerwy jabłek na Ukrainie przekraczają stany magazynowe w Mołdawii i Serbii – dwóch największych europejskich dostawców na rynek Federacji Rosyjskiej.

Nic dziwnego, że czołowi producenci i eksporterzy jabłek z Ukrainy aktywnie poszukują nowych rynków zbytu. W szczególności, że w dniu 28 marca 2019  roku odbędzie się w Dubaju forum handlowe Fruit Trade Ukraine - Middle East. Obecnie ponad 30 dostawców owoców, jagód i orzechów z Ukrainy oraz wiodący importerzy i sieci supermarketów Bliskiego Wschodu już zarejestrowało się, aby w nim uczestniczyć .  

 

Źródło: East-Fruit

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin