Nie Gala, a nawet nie Pink Lady – to Honeycrisp jest najdroższym jabłkiem w USA. Bardzo możliwe, że już niedługo ta odmiana będzie trzecią pod względem wielkości produkcji w tym kraju. 

Rynkowa cena Honeycrispa to obecnie 2,48 dolarów za funt. Dla orientacji przyjmijmy, że 1 funt to 0,45 kg, a 1 dolar to 3,85 zł, Oznacza to, że średnia cena tej odmiany to 21,19 zł/kg. Gala osiąga 1,48 $/lb, czyli 12,64 zł/kg. Pink Lady (najdroższa odmiana klubowa w Europie) – 1,90 $/lb, czyli 16,23 zł/kg. Red Delicious w tyle –  12,39 zł/kg.

Warto dodać, że Red Delicious nie jest już najpopularniejszą odmianą w Stanach Zjednoczonych – rok temu, po 50 latach niepodzielnego panowania, ustąpił miejsca Gali. Pod względem potencjału rozwoju, statystki wskazują jednak na Honeycrispa. Jeśli tempo rozwoju nasadzeń tej odmiany utrzyma się, w 2020 roku będzie ona trzecią do wielkości produkcji odmianą w Ameryce. 

Tak więc, obecnie najpopularniejszą odmianą w Stanach Zjednoczonych jest Gala, drugie miejsce zajmuje Red Delicious, trzecie Granny Smith, a czwarte Fuji. Jak narazie na piątym jest Honeycrisp, pokonując w ten sposób Golden Deliciousa. Jeśli aktualny trend utrzyma się, za rok lub dwa, Honeycrisp być może przeniesie się przed Granny Smith i Fuji, na trzecie miejsce. 

Powodem rosnącej popularności Gali i Honeycrispa są wymagania konsumentów, którzy poszukują słodkich odmian. Niemniej, chociaż wzrost produkcji nowszych odmian jabłek przeznaczonych na rynek krajowy do świeżej konsumpcji spowodował spadek popytu na Red Delicious, to odmiana ta nadal będzie odpowiadać za około połowę eksportu jabłek z USA. 

Bardzo dużą popularnością cieszą się również mutacje Honeycrispa. Obecnie najwięcej nakładów finansowych przeznacza się na promocje Comic Crisp. Więcej TUTAJ

 

Najnowsze komentarze