Stowarzyszenie producentów malin w Serbii domaga się ogłoszenia klęski żywiołowej z powodu złej sytuacji spowodowanej warunkami pogodowymi. Niekorzystne warunki, na które złożyły się opady śniegu, mróz i grad, całkowicie pozbawiły plonu obwody Zlatibor i Moravica, a na innych obszarach zbiory będą dużo mniejsze niż zazwyczaj. Ogólna produkcja zmniejszy się o 80%.

Niesprzyjająca pogoda to nie jedyny problem, z jakim mają do czynienia serbscy producenci malin. Niskie ceny w 2018 sprawiły, że maliniarze oszczędzali na ochronie. Plantacje są w bardzo złym stanie i ze względu na choroby plon miał być ograniczony o 50 – 70 procent. Dodatkowo śnieg, mróz i burze z gradem sprawiły, że cała produkcja zmniejszy się o 80 %.

Aktualnie komisje powołane przez samorządy lokalne szacują straty. Raport na temat wyrządzonych szkód zostanie następnie przekazany komisji rządowej, która ostatecznie zdecyduje o rodzaju i wysokości odszkodowania.

Zbiór jest opóźniony, a jeśli po dwóch latach z rzędu nie będzie wysokich cen i środków pomocowych, maliniarze staną na skraju bankructwa, powiedziała Sladjana Stankovic, przewodnicząca Stowarzyszenia Producentów Rolnych Uzice.

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują