fot. ItaliaFruitNews

 

CIA Italian Farmers, czyli stowarzyszenie włoskich rolników, wzywa do ogłoszenia stanu klęski. – W stosunku do zmian klimatu rolnicy są bezsilni. Dlatego apelujemy o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej – pisze w komunikacie.

– Sytuacja pogodowa rzuciła rolnictwo w prowincji Emilia-Romania na kolana. Na terenie całego regionu sytuacja jest bardzo poważna. Ulewne deszcze, które dawały się we znaki przez cały maj, doprowadziły do powodzi i osuwisk. Szczególnie zła sytuacja dotyczy okolic Modeny, Bolonii i Reggio Emilii.

Dla rolnictwa sezon jest bardzo trudny. Przyczyniły się do tego również opady śniegu 5 maja w górach i susza zimą. Szczególnie źle jest w winnicach w prowincjach Modena i Reggio Emilia. Zbiory większości czereśni są zagrożone – dodaje prezes CIA – istnieją również poważne obawy co do zbiorów moreli. 

Fala złej pogody  jest oczywistą konsekwencją zmian klimatycznych we Włoszech, gdzie wyjątkowy charakter pogody - przypomina Coldiretti  (inny związek rolników) – jest teraz normą, tak bardzo, że warunuje rentowność sektora rolnego w ostatniej dekadzie. Straty plonów spowodowane klęskami żywiołowymi przybrały charakter powtarzalny. Rezultat  – konkluduje Coldiretti – strata 14 miliardów euro w ciągu dziesięciu lat dla włoskiego rolnictwa, w tym zniszczenie struktur i infrastruktury na wsi oraz straty w krajowej produkcji rolnej.

ciliegiespaccate2 84a3b5e0Źródło: cia

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują