– Brytyjscy producenci owoców twierdzą, że byli więźniowie mogą wypełnić lukę w niedoborze siły roboczej. Ministrowie planują złagodzić przepisy, które pozwolą większej liczbie przestępców pracować przy zbiorach, kiedy skończą odsiadkę – informuje telegraph.uk.

Obecnie przestępcy po skończeniu wyroku muszą odczekać rok, zanim zostaną dopuszczeni do pracy w społeczności, ale na początku tego tygodnia David Gauke, sekretarz sprawiedliwości, zaproponował, aby mogli pracować na zwolnieniu warunkowym, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. 

Suzannah Starkey, która prowadzi gospodarstwo Starkey's Fruit w Northamptonshire, powiedziała, że ​​obecnie dyskutuje o tym, jak rekrutować więźniów do zbierania truskawek i jabłek w swoim gospodarstwie.

Gospodyni mówi, że byłaby szczęśliwa, gdyby zaczęli ją już we wrześniu, przy zbiorze jabłek odmiany Bramley. – Mogą pracować tak jak każdy inny pracownik, przychodzą tutaj, pracują i wracają z pakietem płac pod koniec dnia.

Rolnicy obecnie obawiają się, że po Brexicie trudno będzie pozyskać pracowników sezonowych do swoich gospodarstw. Pani Starkey powiedziała, że ​​może to być opcja na zatamowanie luki na rynku pracy.  Krajowy Związek Rolników zgodził się, że będzie to dobry pomysł, ale rzecznik przekazał, że Ministerstwo Sprawiedliwości jeszcze nie ustosunkowało się do pomysłu. Dodał również, że oczywistym jest, że dostępność pracy w gospodarstwach jest coraz bardziej ograniczona i potrzebne jest rozwiązanie, aby zapewnić rolnikom i plantatorom dostęp do pewnej siły roboczej zarówno teraz, jak i po Brexicie.

Co o tym myślicie?

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Sadownicy polują