Serbski Minister Rolnictwa Branislav Nedimović stwierdził, że zaoferowana przez przetwórców cena 100 dinarów (ok. 3,61 zł/kg) jest nierealna.

Na drodze negocjacji, trzy mroźnie z okolicy Zlatibor zdecydowały się wyjść z ceną 150 dinarów, czyli około 5,41 zł/kg. Dla porównania, w ubiegłym roku pierwsze stawki kształtowały się na poziomie 60, 80 dinarów, czyli 2,10 – 2,90 zł/kg.

 

Przypominamy, że kilka dni temu, Dobrivoje Radovic, prezes stowarzyszenia producentów malin w Serbii poinformował na łamach serwisu agropress, że skupy zaoferowały cenę 100 dinarów (3,63 zł) za kilogram malin. Jego zdaniem to niedopuszczalne, apelował do władz, aby jak najszybciej zapobiec takiej sytuacji.

Specjalnie powołana komisja ustaliła, że ​cena minimalna dla producenta nie powinna być niższa niż 140 dinarów (ok. 5,00 zł), tym bardziej w roku, kiedy plantacje dotknęło tyle klęsk.

Według serbskiego agrotv, grad i obfite opady deszczu, a także majowe opady śniegu w niektórych częściach Serbii, doprowadziły do ​​tego, że tegoroczny zbiór serbskich malin będzie najmniejszy od 30 lat.

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia