fot. Vereinigte-hagel

Vereinigte-hagel podaje, że dwie poważne burze gradowe, które wystąpiły w rejonie Jeziora Bodeńskiego 2 i 10 lipca poważnie uszkodziły dużą część owoców ziarnkowych na tym terenie. Największe szkody powstały w okolicy Frickingen i Salem, a także w Markdorf i Überlingen.

Również we Włoszech zła pogoda nie odpuszcza. – Śnieg, który pokrył góry, jest czubkiem góry lodowej anomalii pogodowych tego szalonego lata – napisała w komunikacie prasowym włoska organizacja rolnicza Coldiretti.  

Kolejna fala złej pogody uderzyła we Włochy – są to burze gradowe, tornada, ulewy i niskie temperatury. Coldiretti przywołuje opracowania europejskiej bazy danych ESWD, według których w pierwszej połowie lipca na terenie Włoch przeszło już 9 tornad.

Ekstremalne anomalie pogodowe powodują poważne konsekwencje. Wyrwane drzewa owocowe, straty w produkcji owoców, między innymi brzoskwiń, jabłek, winogron i kiwi, a także zniszczone szklarnie. Ulewy dają się również we znaki producentom zbóż – pola są zalane, a pszenica i kukurydza leżą na ziemi. Straty sięgają milionów euro.

Coldiretti kolejny raz podkreśla, że są to skutki zmian klimatycznych, które objawiają się coraz bardziej gwałtownie.

Najnowsze komentarze