fot.corriereortofrutticolo.it

 

Włoskie media rozpisują się o pladze pluskwiaka Halyomorpha halys, który wyrządza bardzo duże szkody w tamtejszych uprawach. Niektóre włoskie związki rolnicze reprezentujące poszczególne regiony dla jabłek i gruszek zgłaszają szkody od 40% do 80%. W trakcie nadzwyczajnych obrad przy okrągłym stole, ustalono, że jedynym możliwym sposobem walki jest wprowadzenie naturalnego wroga, jednak na to potrzebna jest zgoda Ministra Środowiska której nadal nie ma.

Film został nagrany w rejonie Trentino (Południowy Tyrol)  po skoszeniu trawy. Na kosiarce widać niezliczoną ilość owadów:

Źródło: https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=GiytKeUgWOA

– Rozpoczęły się zbiory jabłek odmiany Gala i można już oceniać szkody wrządzone przez Halyomorpha halys. W niektórych sadach straty spowodowane przez tego owada sięgają nawet 40% – zgłasza Confagricoltura, związek rolniczy z okolic z Trentino na łamach ItaliaFruitNews. Producenci owoców, szczególnie na południe od Trydentu, gdzie owad rozprzestrzenił się najmocniej, są zaniepokojeni. Szkody zagrażają tam ekonomicznej stabilności uprawy jabłka.

Halyomorpha halys jest szczególnie szkodliwy ze względu na jego niezwykłą zdolność do szybkiego rozmnażania się i brak naturalnych wrogów – mówi prezes Confagricoltura z Trentino, Diego Coller. Napływa wiele doniesień o stratach. Producenci nie wiedzą jak radzić sobie z tym szkodnikiem.  

Niedawno zwołany został okrągły stół, podczas którego dyskutowano o możliwych sposobach radzenia sobie z tym problemem. Najskuteczniejszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie naturalnych wrogów. Jednak obecnie nie można wdrożyć tego rozwiązania, ponieważ musi ono uzyskać zezwolenie Ministerstwa Środowiska. 

Z kolei według innej informacji, po sierpniowych burzach, które mocno uderzyły w produkcję owocowo-warzywną w rejonie Werony, to, co pozostało do zebrania, jest teraz przedmiotem znacznych ataków Halyomorpha halys. „Atak pluskiew jest szczególnie poważny”, podkreśla Andrea Lavagnoli, prezes Cia-Italian Farmers Verona. Szkodnik zaatakował zarówno produkcję śliwek, jak i gruszek. 80% zbiorów Williamsa i Konferencji nie będzie nadawało się do sprzedaży. Po zebraniu gruszek masa robaków przesunie się na jabłka, zaczynając od Granny Smith.  Mimo że sady chronione są sieciami, pluskwy znalazły drogę i spowodowały uszkodzenia upraw ogrodniczych w zakresie od 40 do 80%. (źródło: ItaliaFruitNews)

IMG 4709

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection