Blokada trwała 5 dni – Ukraina ponownie może eksportować do UE

– Eksport ukraińskich jabłek, gruszek i warzyw do UE został odblokowany od 5 września – poinformowało wczoraj ukraińskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw (UPOA).

SOKI

Wczoraj na stronie internetowej Komisji Europejskiej znalazła się zaktualizowana lista krajów, których deklaracje dotyczące braku wykrycia takich organizmów kwarantannowych zostały przyjęte przez KE.

Na tej liście znajduje się również Ukraina, co oznacza, że ​​od wczoraj ukraińscy eksporterzy jabłek i warzyw szklarniowych mogą swobodnie dostarczać produkty do krajów UE. 

UPOA podkreśla, że dzięki aktywnej pracy stowarzyszeń branżowych zminimalizowano szkody wynikające z czasowej niemożności dostarczenia produktów do krajów UE, przez co praktycznie nie dotknęło to ukraińskich dostawców jabłek, a dostawcy warzyw szklarniowych stracili zaledwie około tygodnia sprzedaży. 

Wyjaśniono również, że blokada dostaw wyniknęła z opóźnionego złożenia deklaracji o braku obecności szkodników kwarantannowych w przesyłkach. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że wielokrotnie informowali o zmianie przepisów. Eksporterzy twierdzą, że nie jest to prawdą… Niemniej, Komisja Europejska szybko zaktualizowała listę, dopuszczając tym samym Ukrainę do wysyłek owoców i warzyw na teren EU.

 

Powiązane artykuły

Ile waży skrzynia 2

#JemJabłko z Green Eco Poland

Golden kontra Golden – Zbigniew Marek

X