Większa część zbiorów mołdawskich jabłek zostanie przeznaczona do przetwórstwa. Ze względu na trudne warunki pogodowe nie będą się nadawały na rynek jabłek deserowych. 

Stowarzyszenie mołdawskich producentów i eksporterów owoców przewiduje, że zbiory jabłek w Mołdawii wyniosą w tym roku około 670 tysięcy ton, co jest wielkością podobną do tej z ubiegłego roku.

Jednak, jak przekazał prezes stowarzyszenia, 200 – 240 tysięcy ton jabłek zostanie przeznaczonych na eksport, 370 tysięcy ton skierowane będzie na przetwórstwo, a pozostałe 60 tysięcy trafi do konsumpcji na rynek krajowy. Jeśli chodzi o eksport, większość mołdawskich jabłek jest wysyłana jest do Federacji Rosyjskiej, Białorusi i Kazachstanu.

Iurie Fale wyjaśnił, że w tym roku liczba jabłek przeznaczonych do przetworzenia wzrośnie z powodu warunków pogodowych. „Mamy dobre zbiory, ale więcej jabłek zostanie przeznaczonych do przetworzenia, ponieważ w niektórych regionach sady ucierpiały z powodu gradu, na kwitnienie przypadła dużo chłodniejsza niż zwykle pogoda, co w dalszej konsekwencji wpłynęło na kształt owoców, a wiosenne i letnie deszcze utrudniały podjęcie środków chroniących drzewa przed chorobami  szkodnikami” - powiedział dyrektor stowarzyszenia.

Dodał, że przetwórcy oferują niższą cenę zakupu jabłek, a sadownicy nie są zadowoleni, że ​​poniosą straty. W związku z tym producenci i przetwórcy jabłek spotkali się niedawno na spotkaniu w Ministerstwie Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska, na którym rolnicy poprosili o cenę zakupu jabłek do przetworzenia równą cenie oferowanej na innych rynkach.

 

Źródło: https://www.moldpres.md

 

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia