Co rusz słyszymy o nowościach wśród innowacyjnych maszyn mających zastosowanie w rolnictwie – maszyna do zapylania drzew owocowych, robot do zbioru truskawek czy robot przeliczający kwiaty na drzewie w celu precyzyjnego przerzedzania. Tymczasem pojawiła się informacja o kolejnym prototypie – robocie służącym do zbioru malin deserowych.

Firma stworzona przez wykładowcę robotyki dr Martina Stoelena z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii zajmuje się tworzeniem innowacyjnych robotów zdolnych do zbioru różnych owoców i warzyw. Pierwsze testy z użyciem robota w tunelach i na polach odbyły się w 2019 roku. Natomiast w 2020 robot ma zostać przygotowany na rynek komercyjny.

Robot jest odpowiedzią na coraz trudniejszy dostęp do siły roboczej. Prace koncentrują się na razie na malinach, ponieważ są o wiele delikatniejsze i łatwiej je uszkodzić podczas zbioru niż inne miękkie owoce. Poza tym, ich zbiór jest dodatkowo utrudniony ze względu na to, że jagody są bardzo często ukryte między liśćmi. Założono, że, jeżeli uda się opanować zbiór z tak trudnym gatunkiem, z innymi pójdzie znacznie łatwiej.

Doświadczenia prowadzono w farmie, która zaopatruje w owoce miękkie między innymi brytyjskie Tesco. Za pomocą kamer i czujników robot oceniał dojrzałość i jakość preferowaną przez markety. Wynalazca podaje, że za pomocą urządzenia można zebrać do 25 00 malin dziennie. Co ciekawe, dla porównania źródło mówi, że człowiek jest w stanie zebrać 15 000.

Uniwersytet zamieścił film prezentujący pracę robota. Przyglądając się nagraniu przychodzi na myśl pytanie o wydajność...

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin