Pogoda nadal szaleje. Burza Gloria, która kilka dni temu przeszła nad Walencją poważnie dała się we znaki rolnikom. Według pierwszych szacunków wiatr zrzucił z drzew do 80% owoców cytrusowych. Na drzewach zalega śnieg, co prawdopodobnie podwyższy bilans strat.

Burza z silnymi opadami śniegu i porywistym wiatrem spowodowała bardzo duże szkody w rolnictwie. Walenckie Stowarzyszenie Rolników (AVA-Asaja) podaje, że podmuchy wiatru osiągały prędkość ponad 100 km/h i zrzuciły do 80% owoców cytrusowych z drzew na wybrzeżach Walencji. Szacunki co do strat mogą wzrosnąć w kolejnych dniach, ponieważ na drzewach wciąż zalega śnieg. Dodatkowo, w niektórych regionach wystąpiło gradobicie. Produkcja zostanie znacznie obniżona, tym bardziej, że już w grudniu producenci zgłaszali szkody spowodowane wiatrem.

Duże straty odnotowane będą również w produkcji warzyw – cukinii, sałaty, karczochów i cebuli, ponieważ wiele pól jest zalanych wodą. Stowarzyszenie zastanawia się także, jakie konsekwencje zalanie pól będzie miało w przypadku drzew owocowych i migdałowych. Nie można wykluczyć szkód w infrastrukturze rolniczej, takiej jak szklarnie, magazyny rolnicze lub sieci przeciwgradowe. AVA-Asaja wyjaśnia, że ​​będzie trzeba poczekać na zmianę pogody, aby rolnicy uzyskali dostęp do swoich działek, aby móc dokładnie ocenić rozmiar szkód.

 

Źródło: valenciafruits

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia

Projekt strony www Sitte.pl Lublin