Serwis EastFruit informuje, że w sezonie 2019/20 Ukraina importuje dużo jabłek - znacznie więcej niż w poprzednich dwóch sezonach. Import jabłek w pierwszej połowie sezonu (sierpień 2019 r. - styczeń 2020 r.) osiągnął 7,1 tys. ton i był 7 razy wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. 

Jednocześnie zmniejszał się eksport – w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego sezonu eksport jabłek z Ukrainy wynosił nieco mniej niż 14 tys. ton, podczas gdy rok wcześniej, do końca stycznia, wyeksportowano ponad 25,6 tys. jabłek. I nawet w mało produktywnym sezonie 2017/18, kiedy zbiory jabłek na Ukrainie ucierpiały z powodu wiosennych przymrozków, do końca stycznia wyeksportowano już 21,6 tys. ton nowych zbiorów.

Wysokie ceny krajowych jabłek na Ukrainie wpływają na wielkość importu. Większość jabłek deserowych jest importowana z Polski, chociaż pierwsze partie jabłek najwyższej jakości z Włoch, sprzedawane w segmencie premium, już zaczęły wchodzić na rynek. East Fruit zauważa również, że w takiej sytuacji bardzo trudno jest wyeksportować jabłko, ponieważ Polska, a nawet Mołdawia, mają bardziej konkurencyjne ceny jabłek niż Ukraina.

 

Źródło: EastFruit

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin