Mrozy, które uderzyły w ukraińskie sady w maju  zmniejszyły produkcję jabłek o co najmniej 30%. Największe straty odnotowano w obwodach: czerniowieckim, chmielnickim, tarnopolskim i w winnickim.

Tamtejsi sadownicy ponieśli największe szkody z powodu przymrozków, które miały miejsce 13 maja, wtedy temperatura w nocy spadła do minus 7 stopni Celsjusza. 

Sadownicy z rejonów dotkniętych przymrozkami twierdzą, że w tym sezonie plony spadną o 30-40%. Niektórzy mówią o stratach sięgających nawet do 60-70%. Majowy mróz będzie miał również negatywny wpływ na jakość jabłka, co oznacza, że owoce​​będą się gorzej przechowywały.

W ostatnich dniach na Ukrainie pogoda nie sprzyja producentom owoców – ciągłe deszcze i burze, w niektórych sadach pojawiły się też pierwsze lokalne gradobicia, które spowodowały kolejne straty w owocach.

Dlatego analitycy przewidują, że ceny jabłek w następnym sezonie będą wysokie, a zbiory niższe niż w poprzednim sezonie. Twierdzą też, że podaż koncentratu i jabłek przemysłowych znacznie spadną.

Jeśli chodzi o gruszki, tu sytuacja wygląda gorzej, utrata plonów może być jeszcze większa…

Źródło: East-Fruit

 

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection