Po raz pierwszy w ciągu ostatnich dziesięciu lat zbiory katalońskich brzoskwiń i nektaryn spadną poniżej 400 tys. ton. Szacuje się, że tegoroczne zbiory mogą wynieść 350 tys., czyli ponad 60 tys. ton mniej niż oczekiwano na początku kampanii. Za mniejsze plony odpowiadają wiosenne mrozy i czerwcowe gradobicia, które miały miejsce w jednym z najważniejszych regionów iberyjskich dla produkcji owoców pestkowych, gdzie szacuje się poważne straty i spadek produkcji o 28% w porównaniu z poprzednim sezonem. 

Katalońscy producenci nie poddają się i twierdzą, że z wyjątkiem niektórych przypadków będą mogli zagwarantować regularne dostawy do sieci dystrybucji, które zaplanowały już obecność produktu w sklepach przez całe lato. Operatorzy, którzy nie planowali swoich zakupów, będą mieli problemy: staną w obliczu niedoboru owoców pestkowych na rynku. Może też być problem, jeśli chodzi o owoce przeznaczone na eksport. O czym pisaliśmy tu: https://www.e-sadownictwo.pl/wiadomosci/ze-swiata/8538-niedobory-na-rynku-owocow-pestkowych

Szkody zgłaszane są również w Aragonii : szczególnie dotknęły region Bajo Cinca w Huesca i inne gminy, takie jak Peralta de Alcofea, Esplús, Tamarite, Vencillón, Binèfar.

Przez niekorzystną pogodę w czerwcu, czyli ciągłe opady z niskimi temperaturami, dostępność owoców pestkowych jest ograniczona, co sprawia, że póki co Hiszpanie nie narzekają, cena jest stabilna.

Źródło: italianfruit.net

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection