Rosjanie po oszacowaniu plonu jabłek spodziewają się znacznych start w plonie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jest to efekt wiosennych przymrozków, które nawiedziły zlokalizowane na południu kraju Terytorium Krasnodarskie, w którym wytwarza się aż 40% rosyjskiej produkcji jabłek. Straty w sadach wahaja się od 50 do 80%. Całkowite zbiory jabłek wstępnie szacuje się na 600 tys ton. Wstępna prognoza możliwych strat w przychodach producentów wynosi około 500 milionów rubli.

Jednocześnie w Rosji wzrasta cena owoców, jednak – jak zwracają uwagę nawet rządowi urzędnicy – jest to spowodowane dewaluacją rubla i nie ma przełożenia na wyższy zysk rolników. Specjaliści zwracają uwagę, że pomimo założenia w latach ubiegłych wielu nowych nasadzeń, krajowa produkcja może być zbyt mała, aby pokryła zapotrzebowanie.

Wielu sadowników zaciera ręce, licząc na lepsze zyski w związku ze spadkiem podaży. Wydaje się jednak, że bez zwiększenia importu w tym roku się nie obędzie. Nie liczmy jednak na to, że nasze jabłka wrócą do łask.

Źródło: East-Fruit

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection