Glifosat - Bayer musi wypłacić kolosalne odszkodowanie choremu na nowotwór ogrodnikowi

 

W ubiegłym roku wiele pisało się na temat precedensowego wyroku kalifornijskiego sądu, który uznał za zasadny pozew wniesiony przez chorego na raka ogrodnika, Dewayne’a Johnsona, który dowodził, że choroby nowotworowej nabawił się wskutek wieloletniego wykorzystywania glifosatu podczas swojej pracy. Wielu prawników nie dawało poszkodowanemu żadnych szans na powodzenie przed sądem apelacyjnym, do którego wniesiono odwołanie. Ten jednakże uznał argumenty ogrodnika za zasadne. Wypracowano ugodę, w ramach której Bayer ma zapłacić mu 20 mln dolarów odszkodowania. Nie wiadomo jeszcze, czy poszkodowany ją zaaakceptuje, gdyż sąd pierwszej instancji przyznał mu 78 mln dolarów.

Firma uważa tę kwotę za zbyt wysoką, jednak jedyne pole do działania, jakie jej pozostało, to odwołanie do amerykańskiego Sądu Najwyższego.

Jak to się stało, że niemiecki koncern uwikłany jest w sprawy odszkodowań za RoundUp, herbicyd, który produkowała amerykańska firma Monsanto? W roku 2018 Bayer zakupił Monsanto i – jak orzekli prawnicy – wynika z tego ciągłość zobowiązań prawnych.

Po ogłoszeniu wyroku przez kalifornijski sąd, względem koncernu Bayer posypała się lawina pozwów o odszkodowania. Wielu ludzi twierdzi, że występująca u nich choroba nowotworowa to efekt wieloletniej ekspozycji na glifosat.

Bayer na wypłaty z tysięcy pozwów planuje przeznaczyć do 10,9 miliarda dolarów. Wyrok sądu potwierdzający konieczność wypłaty odszkodowania przez firmę może spowodować, że kwota ta może okazać się niewystarczająca - zauważa na stronie internetowej "Wall Street Journal".

Wiele pozwala przypuszczać, że dni glifosatu w Unii Europejskiej są policzone, choć jakie działania zostaną w tej sprawie podjęte, okaże się w przyszłości. Obecna jego licencja wygasa w 2022 roku.

Komentarze  

0 #1 Roman 2020-07-27 11:23
No niemożliwe!!!

Jeszcze nie tak dawno związek sadowników rekomendując przedłużenie stosowania glifosatu mówił,że nie ma dowodów na to by glifosat był szkodliwy...

A tu taki nius...fiu fiu...

Wniosek albo w związku są hipokryci albo idioci
Cytować

Powiązane artykuły

Glifosat dalej będzie drogi?

ECHA: Glifosat nie jest rakotwórczy

Brutalne rozstanie z glifosatem

X