Z okazji Światowego Dnia Jabłka, corocznego święta jabłek i sadów, które w Chorwacji obchodzone jest 20 października, Chorwacka Agencja Rolnictwa i Żywności (HAPIH) podała, że w Chorwacji istnieje 19 210 gospodarstw zajmujących się produkcją jabłek.

W ubiegłym roku w Chorwacji zebrano 68 352 ton jabłek, a 17 491 ton pochodziło z sadów o powierzchni mniejszej niż jeden hektar.

W Chorwacji sady owocowe zajmują powierzchnię 30 500 hektarów, z czego 5 100 hektarów stanowią sady jabłoniowe. Największy obszar obsadzony jabłoniami znajduje się we wschodnim okręgu Osijek-Baranja.

Jeśli chodzi o odmiany to najpopularniejszą odmianą jabłek w Chorwacji jest Idared, który stanowi aż 33%, drugie miejsce zajmuje Golden Delicious (13%), a na trzecim plasuje się Jonagold 9%, Gala jest czwarta z 7% udziałem, a Granny Smith ma 5% udziału, pozostałe 35% stanowią mniej znaczące odmiany.

Tegoroczny plon jabłek w Chorwacji szacowany jest na 55 000 ton, owoce uprawiane w Chorwacji są doskonałej jakości, jednak dobre trendy rynkowe są zakłócane importem jabłek niskiej jakości.

Zarówno plantatorzy jabłoni, jak i hurtownicy są bardzo zadowoleni z wysokiej jakości tegorocznych owoców, a rynek zaopatrywany jest w rodzime jabłka od sierpnia, kiedy to do zbioru dojrzały pierwsze jabłka Gala.

Jednak ​​niektórzy importerzy, którzy zaczęli importować jabłka niskiej jakości po niskich cenach, wpłynęli na trendy rynkowe ze szkodą dla lokalnych hodowców i rolników. Większość importowanych jabłek pochodziła z Serbii, Macedonii Północnej oraz Bośni i Hercegowiny.

Źródło: croatiaweek

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection