Akcja mająca na celu zwerbować Brytyjczyków do prac przy zbiorach owoców i warzyw nie przyniosła zamierzonego skutku. Brytyjscy rolnicy ostrzegają, że w przyszłym roku nadal będą potrzebować tysięcy pracowników sezonowych z innych krajów do zbiorów w Wielkiej Brytanii.

Dane z National Farmers 'Union (NFU) pokazują, że tylko 11% pracowników sezonowych w 2020 roku stanowiły osoby pochodzące z Wielkiej Brytanii. Wspierana przez rząd kampania „Zbieraj dla Wielkiej Brytanii” początkowo wywołała ogromne zainteresowanie wśród Brytyjczyków, jednak w dłuższej perspektywie się nie sprawdziła.

– Z około 30 000 zgłoszeń, które otrzymaliśmy od Brytyjczyków, tylko 4% zdecydowało się podjąć pracę z czego tylko 1% zatrudnionych pozostało w pracy dłużej niż sześć tygodni”. – powiedział John Hardman, rzecznik firmy rekrutacyjnej Hops Labor Solutions.

Zdaniem Hardmana wielu miejscowych pracowników sezonowych ma nierealistyczny pogląd na pracę w rolnictwie i duża część osób, która na początku z entuzjazmem deklarowała chęć pracy przy zbiorach owoców i warzyw, okazała się po prostu nieprzygotowana do ciężkiej pracy fizycznej.

Dlatego NFU chce otrzymać od rządu gwarancję dotyczącą siły roboczej na następny rok, po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu.

- Jesteśmy w krytycznym momencie rekrutacji dla wielu rolników. Ponieważ swoboda przemieszczania kończy się 31 grudnia, plantatorzy owoców miękkich nadal nie wiedzą, skąd będą rekrutować doświadczonych pracowników. – powiedział wiceprezes NFU, Tom Bradshaw.

Wprawdzie rząd rozszerzył swój pilotażowy program, który umożliwia rekrutację ograniczonej liczby tymczasowych migrantów do prac sezonowych w sektorze ogrodniczym z 2,5 tysięcy do 10 tysięcy, jednak rolnicy chcą potwierdzenia czy program będzie dział również w przyszłym roku. 

 – Ciężko pracujemy, aby zapewnić naszym rolnikom i plantatorom wsparcie i siłę roboczą, której potrzebują. Teraz, gdy Wielka Brytania opuściła UE, Defra ściśle współpracuje z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, aby zapewnić długoterminową strategię dla siły roboczej w branży spożywczej i rolniczej w ramach przyszłej polityki imigracyjnej”. – powiedział rzecznik Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (Defra).

Źródło: BBC

Najnowsze komentarze

Projekt strony www Sitte.pl Lublin

No Internet Connection